Komputer

Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
źródło Wikipedia

Scroll Lock

Scroll Lock, na pewno wielu z was zastanawiało się kiedykolwiek, do czego służy. Otóż scroll lock jak sama nazwa wskazuje ma zadanie blokowania przewijania. Został on stworzony, aby zmienić funkcję strzałek na klawiaturze. Przy włączonym scrollu można było przewijać okno z tekstem w edytorze, natomiast po wyłączeniu można było poruszać się kursorem w tekście. Obecnie klawisz jest praktycznie niewykorzystywany. Najbardziej znanym przykładem programu wykorzystującym ów przycisk jest Excel (Sprawdźcie :D). Niektóre programy pocztowe wykorzystują diodę scroll locka również do zasygnalizowania przyjścia nowej wiadomości, co w sumie jest bardzo ciekawym zastosowaniem.
źródło https://www.facebook.com/pages/Ciekawostki-komputerowe/267218470086876

Pierwszy laptop

W 1979 r. William Moggridge stworzył urządzenie, które nazwał Grid Compass Computer 1109. Urządzeniem tym był pierwszy na rynku laptop. Początkowo sprzęt ten wykorzystywany był przez NASA w programie promów kosmicznych. Jego wartość rynkowa wynosiła 8 000 – 10 000 dolarów. Niestety, ale brak kompatybilności ze standardem IBM PC sprawił, iż Grid Compass Computer 1109 nie zadomowił się na rynku.
źródło http://www.strefa-zakupowa.pl/blog/sprzet-komputerowy/31549-6-ciekawostek-na-temat-sprz%C4%99tu-komputerowego/

Polski superkomputer

Polski superkomputer. Polska myśl techniczna oraz największy polski superkomputer, budowany w Świerku w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, będą wspomagać jeden z najważniejszych eksperymentów realizowanych w Europejskim Centrum Badań Jądrowych CERN. Budowany w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk polski superkomputer (a dokładniej część jego zasobów) stanie się istotnym składnikiem tworzonego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który podłączono do już istniejącego "Worldwide LHC Computing Grid" (WLCG), uruchomionego 20 grudnia ubiegłego roku.
źródło http://pclab.pl/news56095.html